Kancelaria  Msze św. Historia parafii Kalendarz liturgiczny  Katecheci Schola
Księża  Ministranci  Krąg biblijny  Pielgrzymki Zapowiedzi przedślubne Galeria zdjęć  


Powrót do KURYERA        
       numer 2, Wielkanoc
       pod redakcją Pauliny Krzywdy


WIERZĄCY NIEPRAKTYKUJĄCY
-Kasia Domagała

„ Jestem chrześcijaninem/-nką, jestem wierząca i praktykująca”- wypowiadam te słowa z dumą i pełną świadomością ich znaczenia. Jednak dla wielu ludzi, szczególnie młodych, temat wiary wydaje się być krępujący, staje się tematem tabu. Jeśli jednak ktoś w gronie rówieśników poruszy ten problem, często można usłyszeć deklaracje: „Wierzę, ale nie praktykuję”. Zastanawiając się nad tymi słowami od dłuższego czasu, stwierdzam, że to paradoks.

Rozważania na ten temat chciałabym rozpocząć od odpowiedzenia na pytanie:, Czym dla mnie, chrześcijanina, jest wiara? Sięgając pamięcią do lat dziecinnych, mam przed oczami obraz mojej rodziny klękającej do codziennej modlitwy. Myślę, że to wtedy, już jako dziecko dzięki rodzicom zrozumiałam, czym jest wiara. Może pojęcie to nie było wtedy w pełni dojrzałe, ale z każdym dniem stawało się coraz bliższe i ważniejsze. Dzisiaj zastanawiając się nad definicją tego słowa, zauważam, jak trudno jest je w pełni określić. Dla mnie wiara wiąże się z bezgraniczną ufnością w Słowo Boże. Jednak, czym jest wiara bez czynu? To właśnie przez pokazywanie swojej wiary i przezywanie jej w pełni każdego dnia można doznać prawdziwego kontaktu z Bogiem i nauczyć się dostrzegać Go w innych ludziach. Czymś, co pomaga dogłębnie poznać i zrozumieć wiarę jest czynne uczestnictwo w życiu Kościoła, czyli tzw. Praktyka. Tak, więc wiara bez praktyki nie jest wiarą, ponieważ te dwa pojęcia są ze sobą nierozerwalnie związane. Codzienna modlitwa, niedzielna Eucharystia, uczestnictwo w różnych uroczystościach kościelnych, udział w pielgrzymkach- to wszystko jest dla chrześcijanina bardzo ważne, jednak wymaga poświęceń. Natomiast w dzisiejszych czasach młodzi ludzie, posługujący się kolokwializmem, idą na łatwiznę, robią wszystko po n najmniejszej linii oporu. Próbują usprawiedliwić nieobecność na mszy brakiem czasu. Nasuwa się na myśl kilka pytań:, Kim jest dla Ciebie Bóg, skoro nie potrafisz poświecić Mu czasu? Jak ważna jest dla Ciebie wiara? W Jaki sposób pokazujesz, że jesteś chrześcijaninem? Wizyta u fryzjera, godziny spędzone na zakupach, wyjazd do kina- na to zawsze znajdzie się czas i ochotę. Ale czy modna fryzura bądź zakup nowej bluzki naprawdę wiele zmienia? Młodzi ludzie tak dużo wagę przywiązują do wyglądu zewnętrznego, a nie zdając sobie sprawy, że nie to jest najważniejsze.
     Czasami warto się zatrzymać i przemyśleć, co znaczą słowa: będę wiarę swoją mężnie wyznawał, bronił jej i według niej żył. Pomyśl dwa razy zanim wypowiesz słowa: „jestem wierzący, ale niepraktykujący”. Zastanów się, czy nie oszukujesz przez to siebie i Boga…

 

 


jest internetowym wydaniem periodyku wydawanego przez naszą parafię. Tworzą go młodzi, ambitni i ciekawi świata ludzie, którzy chcą dotrzeć do czytelników ze swoimi myślami. Gorąco zachęcamy do współpracy... Do tej pory pisali m.in: 
Joanna Ptak, Marta Otak, Magda Sendek, Agnieszka Borkowska, Monika Żelaśkiewicz, Wojtek Oczkowicz i inni. Dołącz do nich!

Kontakt:
Redaktor odpowiedzialny
Paulina Krzywda
[
wyślij maila]


Rzymsko-katolicka parafia pw. św. Wojciecha w Książu Wielkim
diecezja kielecka / dekanat wodzisławski
32-210 Książ Wielki, ul. Toporczyków 1, tel. kancelaria 041-383-80-27, wikariat 041-383-86-84
liczba wiernych: 2640

e-mail: ksiazwielki@kielce.opoka.org.pl