Powrót do strony głównej
Kancelaria  Msze św. Historia parafii Kalendarz liturgiczny  Katecheci Schola
Księża  Ministranci  Krąg biblijny  Pielgrzymki
Księga gości Galeria zdjęć  

Dekanat wodzisławski
Z ks. kan. Edwardem Nowakiem, dziekanem dekanatu wodzisławskiego i proboszczem w Książu Wielkim, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Agnieszka Dziarmaga: – Obszar, którym administruje Ksiądz jako dziekan, odznacza się wiekowymi kościołami oraz stosunkowo niewielkimi wspólnotami parafialnymi.

Ks. kan. Edward Nowak: – Poza Lubczą i Przybysławicami – wszystkie parafie są historyczne, a kościoły zabytkowe. Rzeczywiście, w całym dekanacie żyje zaledwie 13 tys. osób, a parafie są malejące – ludzi wciąż ubywa. Od ośmiu lat, czyli odkąd jestem proboszczem w Książu, na 400 pogrzebów w naszej parafii było zaledwie 160 chrztów. Rocznie ubywa ok. 30 osób; myślę, że we wszystkich parafiach dekanatu jest podobnie. Do nieco większych wspólnot należą parafie w Wodzisławiu i Książu – i jedynie w nich są wikariusze. Sytuacja jest taka, że w dekanacie pracuje dwóch wikariuszy: Tomasz Grajdek w Wodzisławiu i Jan Duda w Książu Wielkim, a poza tym sami proboszczowie: Lucjan Słota w Wodzisławiu, Jerzy Siemiński w Mieronicach, Stanisław Kuśmierczyk w Nawarzycach, Marek Zyzański w Przybysławicach, Jan Rudecki w Książu Małym, Alfred Chodor w Piotrkowicach, Dariusz Mularczyk w Lubczy i ja – w Książu Wielkim. Trudno w takiej sytuacji marzyć o międzyparafialnych akcjach duszpasterskich, które integrowałyby dekanat, bo niełatwo księżom, niemającym wikariusza, opuszczać na dłużej parafie. A kościoły mamy rzeczywiście zabytkowe, np. w Mieronicach, gdzie wczesnogotyckie prezbiterium, którym zachwycają się znawcy, jest z poł. XIII wieku. Z XVII-XVIII wieku pochodzą kościoły w Książu Małym, Piotrkowicach i Wodzisławiu (związany z fundacją Lanckorońskich), nieco późniejszy, ale oryginalny pod względem architektonicznym, jest kościół w Nawarzycach (bardzo ciekawa jest ambona w kształcie łodzi podtrzymywana przez syreny). Wśród zabytków kościoła w Książu Wielkim warto zwrócić uwagę na obraz Matki Bożej Pocieszenia z XVI wieku w ołtarzu głównym. Zabytkowe kościoły są zadbane i na bieżąco poddawane renowacji.

– Jakie, zdaniem Księdza Dziekana, są przyczyny kurczenia się parafii?

– Parafie się starzeją, bo młodzi ludzie stąd wyjeżdżają, nie widząc dla siebie perspektyw zawodowych. Tutaj nie ma przemysłu, nie ma zakładów z miejscami pracy, a ile osób może pracować w administracji gminnej czy w oświacie? Niedaleko są Miechów i Jędrzejów, ale i tam trudno szukać zatrudnienia. Myślę, że ok. 75% młodych ludzi wiąże się z miejscami swoich studiów i tam zostaje. Tutaj wracają emeryci, adaptują domy po rodzicach czy dziadkach, ale to są często parafianie na wakacje. Zimą zazwyczaj ich nie ma. Ludność utrzymuje się z rolnictwa, raczej drobnego, choć są i gospodarstwa wyspecjalizowane. Starzenie się parafii ilustruje obraz zmniejszających klas szkolnych czy w ogóle zamykanych szkół.






– Ale chyba można znaleźć wydarzenia, które stanowiłyby ważne, integrujące przeżycia religijne dla wszystkich parafii?

– Niewątpliwie była to peregrynacja kopii cudownego Obrazu Jasnogórskiego, która w naszym dekanacie miała miejsce jesienią ub. r. Staraliśmy się solidnie – poprzez misje, katechezy i in. przygotować do tego wydarzenia, aby stało się ono głębokim przeżyciem religijnym. Myślę, że ta duchowa mobilizacja wciąż będzie wydawała owoce, chociaż niektórzy nadal pozostają obojętni – jak wszędzie. Ale można też mówić o nawróceniach po kilkudziesięciu latach, pojednaniu w rodzinach – księża obserwowali to w parafiach. Umocnieniu przeżyć peregrynacji służy nawiedzenie kopii Obrazu Jasnogórskiego w rodzinach. To się już dzieje w parafiach albo wkrótce nastąpi (np. u nas, w Książu, dwa obrazy uroczyście pośle do rodzin o. Hieronim, kustosz Obrazu, znany parafinom z misji, co nastąpi 26 kwietnia w przeddzień dzień odpustu św. Wojciecha). Wspólnoty parafialne jeżdżą także na pielgrzymki dziękczynne na Jasną Górę.
Modlimy się w parafiach o powołania. I tak obecnie mamy dwóch kleryków z Mieronic, kleryka z Książa i diakona z Lubczy.
Rocznica śmierci Papieża była obchodzona indywidualnie w parafiach, ale łączą nas niekiedy – szczególnie Wodzisław i Książ – zajęcia dla młodzieży, w tym dla ministrantów (ogniska, mecze piłki nożnej, wycieczki). Niektóre parafie proponują wiernym spoza swojego terenu dodatkowe nabożeństwa, np. Wodzisław do Matki Bożej Saletyńskiej, Nawarzyce – do Matki Bożej z Lourdes. Parafie współpracują z gminami na swoim terenie, np. w zakresie budowy parkingów przy kościołach i cmentarzach, oświetlenia brył kościołów.
Parafie dekanatu wodzisławskiego leżą w obszarze województwa małopolskiego i świętokrzyskiego i dwóch powiatów: miechowskiego i jędrzejowskiego.

– Dziękuję bardzo za rozmowę.

 

Rzymsko-katolicka parafia pw. św. Wojciecha w Książu Wielkim
diecezja kielecka / dekanat wodzisławski
32-210 Książ Wielki, ul. Toporczyków 1, tel. kancelaria 041-383-80-27, wikariat 041-383-86-84
liczba wiernych: 2640

e-mail: ksiazwielki@kielce.opoka.org.pl